לצפיה

דף הבית החדש באתר של היוזמה הדמוקרטית המשותפת היהודית ערבית מטיל בפנינו דימוי זוהר, מתחזה ועוכר שלווה. זוהי קריאת-כיוון למתחם הצפייה שלפניכם, המיועד לתצוגות מתחלפות של תיעוד ואמנות חזותייים.
הדימוי הזה מראה אבן-מחסום צבאית, פרט שנחתך מתוך תצלום שהוא עצמו רכיב של שלם גדול: סדרת ‘אבני המחסום’ של האמן גיא רז. התצלום במלואו מובא כאן לצד מקבץ של עבודות אחרות מתוך הסדרה הזאת (1995-1997). בהמשך השנים נוספו לה סדרת מחסומי הטנקים מימי המנדט, וסדרת אבני החומה.
***
גיא משרטט במסעותיו מפה של ארץ המחסומים. ויותר מזה: כי הקרקע שממנה צמחו פרחי הפרא של יציקות הבטון הללו, היא עצמה רשת של מחסומים:
מחסומי תודעה.
מחסומי שפה.
מחסומי זיכרון.
מחסומי עיניים.
מצלמת האמן רואה את האבנים מקרוב. היא מבדילה עבורן מרחב עצמי, ממסגרת אותן באיזון מושלם, וחושפת בהן יופי שהוא יד המקרה השרירותי. משמעותן כמעט מושכחת בתמורה שכפה עליהן הצילום. אחדות עקורות מן הנוף, כפסלים. אחרות נטועות בו בכל כובדן. האמן מגדיר את גוף העבודות הזה, ואת אלה שבאו אחריו, בשם ‘מופשט פוליטי’.

ניתוק ומעורבות גם יחד: סתירה פנימית שמתגלה הרבה באמנות. ובעיני, הסתירה הפנימית הזאת גם מגדירה באופן עמוק ומר את החיים שהורגלנו לחיותם כאן ועכשיו, מן העבר הזה של ארץ המחסומים.

(ל.ד. )

הצטרפו אלינו – انضم إلينا

  שם מלא - الاسم الكامل

  דוא״ל - عنوان البريد الالكتروني

  טלפון - رقـم الهاتف

  עיסוק - المهنة

  מקום מגורים - مكان الاقامة

  תרמו לנו

  “היוזמה הדמוקרטית המשותפת” בנק הפועלים, סניף 778, חשבון 542491

  דילוג לתוכן